Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » PiS Aktualności » Relacja z uroczystości 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Błoniu
Relacja z uroczystości 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Błoniu
Relacja z uroczystości 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Błoniu
2013-01-25

 23 stycznia 2013 r., pod patronatem posła Mariusza Błaszczaka, odbyły się w Błoniu uroczystości z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Gala w Centrum Kultury rozpoczęła się wystawą grafik Artura Grottgera o tematyce powstańczej pt. "Powiew wolności 1863", udostępnioną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Następnie zebrani udali się do sali widowiskowej, gdzie uroczystość rozpoczęta została hymnem państwowym.

Następnie odbył się pokaz tańców polskich w wykonaniu naszego rodzimego zespołu "Nasze Dziedzictwo" w strojach z epoki. Tańcząca młodzież przedstawiła 3 tańce: poloneza, białego mazura i kujawiaka, zarecytowała tekst  K.C. Norwida "do kraju tego..." oraz odśpiewała Rotę, do której włączyła się widownia.

Nasz gość honorowy Kazimierz Michał Ujazdowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, autor uchwały Sejmu upamiętniającej rocznicę Powstania Styczniowego, wygłosił wykład na temat polskiej polityki historycznej w kontekście 150. rocznicy powstania Styczniowego. Minister Ujazdowski mówił, że obecne władze RP marnują wielką szansę, jaką daje możliwość świętowania, po raz pierwszy w wolnej Polsce, okrągłej rocznicy Powstania Styczniowego. Przypomniał, że Powstanie Styczniowe było ostatnim wspólnym zrywem mieszkańców zaboru rosyjskiego, z całego obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, a zatem ziem Korony Polskiej, Litwy i Rusi (obecnej Ukrainy), czyli Polaków, Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców. Fenomen powstania pokazuje, że na długo przed powstaniem Unii Europejskiej, w Europie Środkowej narody żyły i współpracowały zgodnie, pod przywództwem polskim. Kazimierz Ujazdowski podkreślił, iż PO doprowadziła do kompromitacji Sejmu, nie dopuszczając do ogłoszenia roku 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym. Sejm Republiki Litewskiej okazał się bardziej wrażliwy, upamiętniając ostanie wspólne wystąpienie ludów Pierwszej Rzeczypospolitej, jakim było Powstanie 1863 roku.

Naszej uroczystości nie udałoby się przygotować bez pomocy:
Pawła Kołkiewicza, szefa Solidarności Walczącej Oddział Warszawa, który zapewnił pokaz filmu;
Tomasza Szostka i Pawła Słupskiego-Kartaczewskiego, którzy sprowadzili wystawę grafik A. Grottgera;
Waldemara Bocheńskiego, który zaprojektował i przygotował dekorację sali widowiskowej;
Grzegorza Kołpaczyńskiego i Romana Bakona, którzy zajęli się całą logistyką oraz współpracą z CK;
Grzegorza Wereszczyńskiego, który podzielił się wiedzą historyczną o naszych bohaterach z Błonia;
Łukasza Kudlickiego, szefa biura poselskiego, który przygotował plakaty i ulotki;
Grażyny Laskowskiej, która zajęła się promocją wydarzenia;
Małgorzaty Domżał- Bocheńskiej i Michała Wysockiego, którzy pięknie poprowadzili galę;
Ewy Wysockiej i Dawida Wachowiaka, którzy przygotowali, wraz z Zespołem „Nasze Dziedzictwo”, oprawę artystyczną; Dąbrówki Wysockiej, która pięknie śpiewała.

Bardzo Wam wszystkim dziękuję!

Wszystkim gościom i mieszkańcom Błonia dziękujemy za udział w tak ważnej uroczystości narodowej.
W szczególności dziękuję panu Dyrektorowi Centrum Kultury, Dariuszowi Sitarskiemu, który udostępnił salę widowiskową dla uczczenia tak ważnej uroczystości w Błoniu.

                                                                                   Anna Wieszczycka
                                                          Przewodnicząca Komitetu Prawo i Sprawiedliwość Błonie
                                                             oraz Komitetu Powiatu Warszawskiego-Zachodniego
 

Cała relacja foto dostępna tutaj

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
4 + 7 =
Gratuluję organizatorom bardzo pięknej uroczystości. Okazuje się, że można ciekawie opowiadać naszą historię, która inspiruje cały świat. Powstanie Styczniowe odegrało wielką rolę w naszych dziejach, przybliżyło dzień odbudowy państwa,
Jurek — 2013-01-25 13:45:02
To było bardzo interesujące spotkanie. Pamięć tamtego bohaterskiego zrywu powinna być ciągle żywa. Dziękuję organizatorom za ciekawą lekcję historii.
Elżbieta — 2013-01-26 22:22:44